Image
Image
Архів AltusTimes
Отримати консультацію

Запитання та відповіді

Що таке пайовий інвестиційний фонд (ПІФ)?

ПІФ - це інститут спільного (колективного) інвестування, в якому кожному інвестору належить певна частка в сукупному капіталі. Чим більшу кількість сертифікатів придбає пайовик, тим більшою буде його частка. Активами фонду управляє компанія з управління активами (КУА). Саме ця компанія намагається забезпечити отримання максимального прибутку інвесторів.

Які типи ПІФів існують?

ПІФи можуть бути відкритими, інтервальними і закритими.

Відкритий ПІФ - це інвестиційний фонд, цінні папери якого викуповуються КУА в будь-який робочий день.

Інтервальний ПІФ - це інвестиційний фонд, цінні папери якого викуповуються КУА тільки в строго певні періоди часу (інтервали).

Закритий ПІФ - це інвестиційний фонд, цінні папери якого викуповуються КУА тільки після закінчення його діяльності.

Що таке «диверсифікований фонд»?

Диверсифікований фонд - це фонд, який інвестує кошти в велику кількість фінансових інструментів, розподіляючи ризики як між емітентами, так і між класами фінансових активів. Зокрема, в такому Піфі 40% активів вкладаються в акції, а 60% - в інструменти з фіксованою прибутковістю (корпоративні, муніципальні, державні облігації та депозити). На одного емітента доводиться не більше 5% активів фонду.

У чому сенс інвестування коштів в ПІФ?

Кожен інвестор, купуючи сертифікати ПІФу, стає співвласником активів фонду. З підвищенням вартості активів зростає вартість усього портфеля, а значить, і вартість кожного окремого сертифікату. Відповідно, різниця між ціною покупки сертифікату і його нинішньою вартістю і є величина вашого доходу.

Чи належить КУА майно фонду?

Ні. Майно (активи) фонду належить виключно власникам інвестиційних сертифікатів фонду, вони володіють цим майном на правах пайової власності.

Чи надає компанія з управління активами будь-яку звітність інвесторам, і якщо так, то яку?

Щодня на нашому сайті публікуються показники зміни прибутковості фондів і вартості інвестиційних сертифікатів.

Хто ще, крім КУА, бере участь в системі управління активами інвестиційних фондів?

Крім компанії з управління активами, у функціонуванні системи інвестиційних фондів беруть участь торговець, депозитарій, зберігач і аудитор. Всі вони є юридичними особами і мають необхідні ліцензії. Зберігач відповідає за збереження активів фондів, депозитарій здійснює реєстрацію та перереєстрацію прав власності на інвестиційні сертифікати, аудитор підтверджує фінансову звітність кожного інвестиційного фонду і самої КУА.

Чи обумовлюється заздалегідь в які цінні папери інвестує кошти КУА?

Так, це питання вказується в інвестиційній декларації кожного фонду. Текст декларацій можна знайти у відповідних розділах нашого сайту, присвячених кожному фонду окремо.

Що таке інвестиційний сертифікат?

Інвестиційний сертифікат (ІС) - це цінний папір, що засвідчує право його власника на частку в майні пайового фонду.

Чи правда, що інвестиційні сертифікати одного фонду дають їх власникам рівні права?

Так.

Як розраховується вартість інвестиційних сертифікатів?

Вартість інвестиційних сертифікатів розраховується щодня шляхом ділення вартості чистих активів фонду на кількість сертифікатів, що перебувають в обігу.

Чи можна оформити інвестиційний сертифікат на пред'явника?

Інвестиційний сертифікат є іменним, і на пред'явника його оформити не можна.

Чи можна подарувати інвестиційний сертифікат?

Так це можливо. Однак інвестиційний сертифікат є іменним цінним папером, тому для дарування необхідно забезпечити зміну власника. Це можна зробити за допомогою брокера.

Чи можна заповідати інвестиційний сертифікат?

Інвестиційні сертифікати, як цінний папір, підлягають спадкоємству поряд з іншим майном фізичної особи за заповітом або в порядку черговості.

Чи можна купити або продати дробову кількість інвестиційних сертифікатів?

Ні, інвестиційний сертифікат є неподільним цінним папером.

Яка мінімальна сума інвестиції? Якою валютою можна розплатитися за сертифікат?

Мінімальна сума грошових коштів, прийнятих в ПІФ дорівнює 1000 гривень. Оплата інвестиційних сертифікатів здійснюється в гривнях.

Як додатково купити інвестиційні сертифікати?

Потрібно подати заявку на придбання інвестиційних сертифікатів.

Як я отримаю гроші при продажі інвестиційний сертифікатів?

Гроші при продажу інвестиційних сертифікатів зараховуються на банківський рахунок інвестора, вказаний в заявці на продаж інвестиційних сертифікатів.

Якщо я купила сертифікат, наприклад, сьогодні, то чи можу я продати його завтра? Або є якісь обмеження?

Все залежить від порядку діяльності фонду, в який ви інвестуєте. Викуп цінних паперів відкритого фонду відбувається кожного робочого дня.

Цінні папери інтервального фонду інвестор може продати лише протягом періоду (інтервалу), визначеного в проспекті емісії фонду.

У чому відмінності ПІФу від депозиту?

ПІФ має незаперечні переваги:

він здатний принести дохід, що перевищує дохід від банківського вкладу;

кошти, вкладені у відкритий ПІФ, можна забрати в будь-який час і в будь-якому обсязі, не втративши при цьому частини доходу; при оформленні депозиту зазвичай передбачається штраф за дострокове розірвання договору.

У чому відмінності інвестиційного фонду від банку?

Величина доходу від банківського вкладу суворо фіксована. Якщо банк отримує за певний період підвищений прибуток, вкладник від цього не виграє. В інвестиційному фонді ж прибуток інвестора зростає разом із зростанням прибутку самого фонду.

Які основні переваги ПІФу?

Найголовніша перевага полягає в професійному управлінні вашими засобами в умовах фондового ринку. Стати інвестором при цьому можна, маючи невелику суму. Навіть якщо вона буде мінімально допустимої, все одно ці кошти будуть диверсифіковані, що дозволить знизити ризики. У числі інших переваг відзначимо доступність інформації про діяльність фонду, можливість пільгового оподаткування і жорсткий державний контроль за діяльністю фонду.

Чому вкладення грошей в ПІФ краще самостійного інвестування на фондовому ринку?

Тому що далеко не кожен є професіоналом в області управління фінансами. А при покупці інвестиційного сертифіката ПІФу ви довіряєте управління своїми  коштами ліцензованій компанії з управління активами (КУА), яка зацікавлена ​​в тому, щоб вартість інвестиційного сертифіката збільшувалася. Тобто всіма питаннями займатимуться досвідчені співробітники КУА, професійні керуючі.

Наскільки великий ризик при інвестуванні коштів в ПІФ?

Будь-яка інвестиція має на увазі наявність ризиків. Ми намагаємося їх мінімізувати.

Існує кілька типів ризиків.

Ринкові ризики - ризики, пов'язані зі зміною цін на фінансові інструменти, що знаходяться в портфелі фонду. Їх можна знизити, уміло використовуючи висхідні і низхідні тренди.

Ризики збереження активів - ризики, пов'язані з надійністю Зберігача активів інвестиційного фонду. У інвестиційних фондів, що знаходяться в управлінні КУА Альтус, цей ризик зведений до мінімуму, оскільки Хранителем активів є Банк , який має відмінну репутацію на ринку України.

Ризики достовірності інформації - ризики, пов'язані з можливістю навмисного спотворення даних. Ризики даного типу практично відсутні, оскільки діяльність усіх публічних фондів і КУА в цілому контролюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР).

Хто може гарантувати те, що, вклавши гроші в інвестиційний фонд, я отримаю дохід?

Згідно з Положенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 3 від 11.01.2002 (ст. 8.1.18), компанія з управління активами не має права гарантувати прибутковість інвестицій в інвестиційні фонди.

Що таке вартість чистих активів (ВЧА)?

Вартість чистих активів (ВЧА) - це різниця між вартістю майна, що належить фонду (його активів), і розміром зобов'язань фонду (пасивів).

Що станеться з активами фонду, якщо фонд перестане існувати?

Все майно буде продано, а отримані від продажу кошти будуть розподілені серед інвесторів фонду.

Що станеться з активами фонду, якщо КУА буде визнана банкрутом?

Майно інвестиційного фонду не є майном КУА і не використовується для погашення її боргів і зобов'язань при банкрутстві. У разі банкрутства або ліквідації КУА управління фондом переходить до іншої компанії з управління активами (за рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку) до тих пір, поки інвестори фонду не виберуть нову компанію.

bottom-logo.png
Управління інвестиційними фондами.
Приєднуйтесь до професіоналів.
Україна, Дніпро, вул. Шевченка, 53
БФК "Энігма", офіс 401
(056) 732 32 34,  (073) 732 32 34

Search